ABD, İran saldırısı endişesi nedeniyle İsrail’deki diplomatlarına seyahat kısıtlaması getirdi

T24 Dış Haberler

Amerika Birleşik Devletleri, İran’dan gelebilecek bir saldırı endişesiyle İsrail’deki büyükelçilik personelinin seyahatlerini kısıtladı.

ABD büyükelçiliğinin, personeline “tedbir amacıyla” Kudüs, Tel Aviv ve Beerşeba bölgeleri dışına seyahat etmemelerinin söylendiği açıklandı. 

İran, 11 gün önce Suriye’deki konsolosluğuna düzenlenen ve 13 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan İsrail’i sorumlu tutarak misilleme yapma sözü verdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Cameron, İranlı mevkidaşını telefonla arayarak gerilimin daha fazla tırmanmaması çağrısında bulundu. İsrail konsolosluk saldırısının sorumluluğunu üstlenmedi ancak saldırının arkasında olduğu düşünülüyor. 

ABD Başkanı Joe Biden, İran’ın “önemli bir saldırı” başlatma tehdidinde bulunduğu uyarısında bulundu ve İsrail’e “sağlam” bir destek sunma sözü verdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise hükümetinin her türlü güvenlik sorunuyla baş etmeye hazır olduğunu söyleyerek, İsrail’in kendisine zarar veren her ülkeye zarar vereceği uyarısında bulundu. 

ABD’nin Orta Doğu’daki operasyonlarından sorumlu komutan Erik Kurilla, güvenlik tehditleri konusunda yetkililerle görüşmek üzere İsrail’e gitti. Pentagon ziyaretin daha önce planlandığını ancak “son gelişmeler nedeniyle” öne alındığını belirtti. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çin, Suudi Arabistan ve Türkiye dışişleri bakanlarıyla görüşerek gerilimi artırmanın kimsenin çıkarına olmadığını savundu. Ardından Çin, ABD’yi Orta Doğu’da “yapıcı bir rol” oynamaya çağırırken, İsrail’in İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına düzenlediğine inanılan saldırıyı da kınadı.

İranlı bir yetkili, İsrail büyükelçiliklerinin “artık güvenli olmadığı” uyarısında bulunarak, konsolosluk binasının olası bir hedef olabileceğini öne sürdü. 

Fransa da benzer şekilde vatandaşlarını “önümüzdeki günlerde İran, Lübnan, İsrail ve Filistin topraklarına seyahat etmekten zorunlu olarak kaçınmaları” konusunda uyardı. İran’daki Fransız diplomatların aile üyeleri tahliye ediliyor.

Alman havayolu Lufthansa, İran’ın başkenti Tahran’a olan uçuşların askıya alınma sürecini uzattı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x